Programme
Thursday, October 29
9:00-9:15 Opening Ceremony
9:15-10:45 Plenary Lectures
Chairman MICU Sorin
9:15-9:45 - RǍDULESCU Vicenţiu, Double phase problems with variable exponents and mixed regime
9:45-10:15 - SOFONEA Mircea, Tykhonov triples, well-posedness results and applications
10:15-10:45 - MOROŞANU Gheorghe,Two-parameter second-order differential inclusions in Hilbert spaces
10:45-11:00 Break
11:00-12:30 Plenary Lectures
Chairman CANGUL Ismail Naci
11:00-11:30 MICU Sorin, Controllability properties of the wave equation with a second order memory term
11:30-12:00 MARIN Marin, The mixed problem in strain gradient thermoelasticity approached with the Lagrange identity
12:00-12:30 RIBEIRO Ana Margarida, Gradient flow formulations of discrete and continuous evolutionary models
12:30-14:00 Break
14:00-16:40 Lectures on Sections
16:40-17:00 Break
17:00-20:00 Lectures on Sections
Section 1. Applied Mathematics, Numerical Methods & Geometry
Chairman POPESCU Paul
14:00-14:20 CAN Engin, An investigation of three mathematical models on the Covid-19 pandemic: The case of Turkey
14:20-14:40 CONSTANTINESCU Dana, A general epidemological model including the effect of social interaction
14:40-15:00 FLOREA Aurelia, A Mathematical Model of Infectious Disease Transmission
15:00-15:20 PAŞOL Vicenţiu, Homomorphic encryption: theoretical and practical aspects
15:20-15:40 CHIRILǍ Adina, Spatial Behaviour of Thermoelasticity with Microtemperatures and Microconcentrations
15:40-16:00 DǍNEŢ Cristian, The study of a fourth order differential equation: existence, uniqueness and a dynamical system approach
16:00-16:20 GRECU Luminiţa, Radial basis functions for solving the singular boundary integral equation of the compressible fluid flow around obstacles
16:20-16:40 ILIE Mihaela, Truthful Routing in Ad Hoc Mobile Wireless Networks Through Algorithmic Mechanism Design
16:40-17:00 Break
Chairman CONSTANTINESCU Dana
17:00-17:20 LĂZUREANU Cristian, Stabilization of the T-system by an integrable deformation
17:20-17:40 MUNTEANU Florian, A Study of a Three-Dimensional Competitive Lotka--Volterra System
17:40-18:00 PAŞA Tatiana, Genetic algorithm for solving transportation problems on networks with one source and multiple sinks
18:00-18:20 BUNOIU Renata, Localization and multiplicity in the homogenization of nonlinear problems
18:20-18:40 PETRE Marin, Mathematical Modelling of the quenching process of 6061 aluminium alloy plates
18:40-19:00 ROCŞOREANU Carmen, Control of an economic dynamical system
19:00-19:20 POPESCU George, Hardy Type Inequalities, Rhaly Operators, Subsequences of Natural Numbers
19:20-19:40 ŞTERBEŢI Cătălin, On a Model for Populations with Age Structure
19:40-20:00 YERTAYEVA Sezim, Application of simplex method to management decision-making
Section 2. Differential Equations, Dynamical Systems, and Their Applications
Chairman RIBEIRO Ana Margarida
14:00-14:20 CAZACU Cristian, Optimal Hardy-Rellich type inequalities
14:20-14:40 ZHANG Youpei, Kirchhoff problems with lack of compactness
14:40-15:00 BOUREANU Maria-Magdalena, Weak solutions for general elliptic systems
15:00-15:20 ENACHE Cristian, A monotonicity property of the p-torsional rigidity
15:20-15:40 STANCU-DUMITRU Denisa, On a family of torsional creep problems in Finsler metrics
15:40-16:00 MIHǍILESCU Mihai, The Spectrum of the Relativistic Mean Curvature Operator
16:00-16:20 COSTEA Nicuşor, Existence results for mixed hemivariational-like inequalities
16:20-16:40 AVCI Mustafa, The Regularization Method for Multivalued Elliptic PDEs with Variable Exponent
16:40-17:00 Break
Chairman POPESCU George
17:00-17:20 GRECU Andrei, Fractional eigenvalue problems on R^N
17:20-17:40 BABALIC Nicoleta-Corina, Soliton solutions for complex semidiscrete mKdV equation
17:40-18:00 IGNAT Liviu, Asymptotic behavior of solutions for local and nonlocal diffusion on metric graphs
18:00-18:20 TEMEREANCǍ Laurenţiu-Emanuel, Controllability properties of the heat equation with a memory term
18:20-18:40 GUŢU Valeriu, An algorithm for constructing Pythagoras Trees and other fractals (joint work with V. Glavan)
18:40-19:00 DIAMANDESCU Aurel, On the Ψ-asymptotic equivalence of the Ψ-bounded solutions of two Lyapunov matrix differential equations
19:00-19:20 DIAMANDESCU Aurel, On the Ψ-asymptotic relationships between Ψ-bounded solutions of two Lyapunov matrix differential equations
19:20-19:40 BǍLǍ Dumitru, Dynamical systems. Applications in economy
Friday, October 30
9:00-11:30 Plenary Lectures
Chairman MARIN Marin
9:00-9:30 CIOBAN Mitrofan, About the structure of extensions of topological groups with special remainders
9:30-10:00 MOROŞANU Costică, Numerical approximation and simulations for a nonlocal and nonlinear anisotropic reaction-diffusion model of second-order, supplied with non-homogeneous Cauchy-Neumann boundary conditions in 2D case
10:00-10:30 ION Stelian, Mathematical modelling of the plants effects on surface runoff and subsurface flow
10:30-11:00 CANGUL Ismail Naci, New Applications of Graphs
11:00-11:30 Higinio RAMOS CALLE, The use of block methods for solving singular boundary value problems
11:30-11:50 Break
11:50-13:10 Lectures on Sections
13:10-14:30 Break
14:30-16:30 Lectures on Sections
16:50-17:00 Break
17:00-19:00 Plenary Lectures
Section 1. Applied Mathematics, Numerical Methods & Geometry
Chairman BALAN Vladimir
11:50-12:10 KUMARI Pinki, Painlevé integrability and multisoliton solutions of a generalized KdV system
12:10-12:30 MAURYA Ashutosh, Fish Harvesting strategies with allee effect
12:30-12:50 MONDAL Hiya, Study of dynamo effect in thermal convection in the presence of rotation
12:50-13:10 PRIYADARSHI Anupam, Bigger perturbations enhance higher trophic levels biomass, increase transfer efficiency and may sustain for bigger plankton biodiversity
13:10-14:30 Break
Chairman STERPU Mihaela
14:30-14:50 PAŢIUC Vladimir, On Approximation of Higher-Order Derivatives
14:50-15:10 WOLDAREGAY Mesfin Mekuria, Uniformly convergent numerical scheme for singularly perturbed parabolic delay differential equations
15:10-15:30 DIMITROV Julian, An Approach for Local Sensitivity Analysis on Differentiable Manifold
15:30-15:50 BOBOESCU Remus, Algebric definition of quaternions and relations with vectors in 3D space
15:50-16:10 POPESCU Marcela, On quaternionic product on some sets of hyperbolas
16:10-16:30 POPESCU Paul, On some hamiltonian forms of lagrangian dynamics
16:30-16:50 ANTIĆ Miroslava, Three-dimensional CR submanifolds of the nearly Kähler sphere S6(1) that admit foliation by S2(1)
16:50-17:00 Break
Section 2. Differential Equations, Dynamical Systems, and Their Applications
Chairman EFREM Raluca
11:50-12:10 CȊRSTEA Florica, Anisotropic elliptic equations with gradient-dependent lower order terms and data
12:10-12:30 FǍRCǍŞEANU Maria, Sharp existence and classification results for nonlinear elliptic equations in with Hardy potential
12:30-12:50 TURAB Ali, On the positive solutions of a fractional thermostat model
12:50-13:10 GAUTAM Avinita, Impact of External Applied Currents in BVP Model
13:10-14:30 Break
Chairman MUNTEANU Florian
14:30-14:50 VLADIMIRESCU Cristian, Stability for systems of 1-D coupled nonlinear oscillators
14:50-15:10 RUSU Galina, Two parameter singular perturbation problems for abstract second order differential equations with lipschitzian nonlinearities
15:10-15:30 COZMA Dumitru, Darboux integrability of a cubic system with one invariant straight line and one invariant cubic
15:30-15:50 BUCUR Maria-Liliana, The asymptotic behavior of a dynamical process coming from the development in continuous fractions
15:50-16:10 IONESCU Adela Janeta, On Controlling the chaotic motion of the Chua dynamical system
16:10-16:30 YILMAZ Abdülkadir, Haar Wavelet Collocation Method for Linear First Order Stiff Differential Equations
16:30-16:50 VLAD Şerban, Asynchronous Combinational Systems
16:50-17:00 Break
17:00-19:00 Plenary Lectures
Chairman ION Stelian
17:00-17:30 BALAN Vladimir, Geometric aspects of certain second order differential systems in particle physics
17:30-18:00 VÉLEZ-SANTIAGO Alejandro, The generalized anisotropic Wentzell problem with nonstandard growth conditions
18:00-18:30 ŢARFULEA Nicolae, Boundary Conditions for Constrained Hyperbolic Systems of Partial Differential Equations
18:30-19:00 LEFEBVRE Mario, Analytical solution to an LQG homing problem in two dimensions
19:00-19:15 Closing Ceremony